Test zařízení: Kvalitní bezdrát za skvělou cenu – Tsunami MP11a

3.11.2008
V dnešní době v levných bezdrátových technologiích pro svou cenu jasně kraluje Wi-Fi. Řada zákazníků ale upírá svůj pohled ke spolehlivějším a lépe zabezpečeným řešením, přičemž si přeje zachování příznivé ceny. Díky společnosti Proxim jejím produktům řady Tsunami není takový požadavek nereálný.
Základní charakteristika
Zařízení Tsunami MP11a lze v České republice používat na volně dostupných frekvencích 5,25 až 5,850 GHz. Systém standardně pracuje s 20 MHz šířkou komunikačního kanálu, ve kterém dokáže, v závislosti na použitém kanálovém kódování, přenést až 54 Mbit za sekundu. V případě aktivace tzv. Turbo módu lze dosáhnout až 108 Mbit/s při obsazení dvou kanálů najednou. Šířku kanálu lze uživatelsky zvolit také nižší, a to 10 a 5 MHz. Přitom samozřejmě odpovídajícím způsobem poklesnou i maximální hodnoty přenosové rychlosti.

Základnová stanice Proxim Tsunami MP11a

Testovali jsme zařízení označená jako 5054-BSU-WD5054-SUI-EU. Pod těmito zkratkami lze nalézt základnovou, respektive klientskou stanici v provedení indoor. Přesto jsou obě zařízení vyvedena velmi robustně. Základnová stanice je chráněna pevným kovovým pouzdrem, které je vyjímatelně uloženo v dalším plastovém obalu. Na kovovém těle jsou umístěny i všechny konektory. Kabely procházejí dovnitř skrz štěrbinu v plastovém krytu, ven je vyveden i pigtail pro připojení antény. Díky tomu jsou místa pro připojení kabeláže i konektory velmi dobře chráněny. Pokud je to zapotřebí, lze k přístroji připevnit i poměrně masivní kovový stojan pro zvýšení stability. Samozřejmostí je také příprava pro montáž na stěnu. Klient již zdánlivě tak pečlivě chráněn není, protože kabely, kromě pigtailu, jehož konektor je pod samostatným krytem, se již připojují standardně na vnějším těle přístroje. Přesto ani zde výrobce nezaspal a v balení je dostupný samostatný kryt, který se po instalaci kabelů připevní dvěma šrouby, a tak jsou i u klienta konektory velmi dobře ukryty.

Základnovou stanici je možno napájet pomocí externího napájecího zdroje, podporován je také Power over Ethernet. Standardně je spolu se zařízením dodáván právě PoE zdroj. Klienta je taktéž možno napájet přes Ethernet, nicméně v balení se nachází zdroj klasický.

Rozsáhlé možnosti nastavení
V základu jsou obě zařízení nastavena na pevnou ip adresu 10.0.0.1, přičemž pro úvodní konfiguraci je nejvhodnější použít dodávanou utilitu, která je nazvána Scan Tool. Ta pracuje na linkové vrstvě, takže jí nedělá potíže aktuální nastavení IP adres a dokáže se se zařízením spojit. Po vyhledání lze nastavit IP adresu, ať už statickou nebo aktivovat dynamické přidělování pomocí DHCP. Další nastavení již lze provádět pomocí přehledného webového rozhraní, jehož grafické provedení i layout jsou shodné pro obě jednotky. Je samozřejmé, že obsah jednotlivých menu již být stejný nemůže. Možností jak přístroje ovládat je ale celá řada. Pokud selžou všechny ostatní pokusy, je na obou přístrojích k dispozici konektor RS-232 který zprostředkuje ovládání pomocí konzole. Stejně tak lze využít služeb Telnetu. Pro nastavení všech parametrů lze s úspěchem využít protokol SNMP a například při upgrade firmware oceníte implementaci protokolu TFTP.

Klientské zařízení Tsumami MP11a

Přístroj dokáže pracovat ve dvou režimech. Na páteřních, point to point, nebo svým charakterem obdobných spojích bude zřejmě častěji využit režim Bridge. V případě nasazení Tsunami MP11a pro distribuci konektivity pro koncové zákazníky bude spíše více preferovaný režim s aktivním vestavěným routováním. Tímto má samozřejmě zákazník na výběr, zda bude preferovat zařízení pracující na druhé (linkové) nebo třetí (spojové) vrstvě ISO / OSI modelu.

Příkladné řízení kvality služeb
Při testování zařízení je obvyklé projít všechny možnosti, které nabízí a více či méně detailně je popsat. V případě zařízení Tsunami je ale záhodno se od tohoto kurzu mírně odchýlit a velmi výrazně vyzdvihnout možnosti řízení kvality služeb. Takto propracované QoS je totiž u zařízení v této cenové skupině velmi ojedinělé. Je postaveno na modelu dle standardu 802.16, který používá také WiMAX. Specifikaci parametrů datového toku lze provést v několika krocích. Nejprve je nastaveno rozpoznání datové jednotky pomocí tzv. Packet Identification Rules (PIR). Následně je PIR přiřazena do jedné ze tříd provozu (Service Flow classes). Pokud je v takové třídě více PIR, lze nastavit i jejich prioritizaci v rámci této třídy. Následně lze definovat třídy QoS, do kterých se obdobným způsobem asociují jednotlivé SCF. Možnosti nastavení jsou opravdu vysoké. Uživatel také ocení, že v rámci finálního nastavení není třeba zadávat nějaké abstraktní hodnoty, ale přímo konkrétní parametry daného datovému toku. To znamená například maximální hodnotu zpoždění, jitter, maximální i minimální přidělenou šířku pásma a podobně.

Zabezpečení je prioritou
Pokud kladete důraz na bezpečnost, ani v tomto případě nezůstává Tsunami pozadu za konkurencí, spíše naopak. Částečně jsou vaše data zabezpečena už proto, že jako komunikační standard není použit žádný ze známých protokolů, ale uzavřené řešení vyvinuté přímo Proximem. To by samozřejmě samo o sobě nestačilo, proto vedle rozšířených metod WPA a dnes již ne příliš bezpečného WEP lze použít také 128 bitovou šifru AES. Samozřejmostí je také možnost autentizace pomocí externího serveru RADIUS.

Pro zamezení nechtěnému přenosu dat přes bezdrátový spoj lze využít několik úrovní filtrování provozu. Velmi dobrým nápadem je filtrování ARP broadcastu z určitých destinací. To se velmi hodí zvláště v případech, kdy je bezdrátový spoj připojen k rozsáhlé pevné síti. V takovém případě není vhodné, aby byly ARP pakety šířeny přes bezdrátový spoj. Zbytečně to snižuje dostupnou šířku pásma a může to být také bezpečnostním rizikem. Samozřejmostí je také filtrování podle MAC adres, případně podle IP.

Kvalitní dokumentace, závěrečné doporučení
U zařízení této kategorie je již obvyklá velmi rozsáhlá a důkladná dokumentace všech možností nastavení. Ani Tsunami od Proximu samozřejmě není výjimkou. Přiložené CD obsahuje nejen příslušný software sloužící k základnímu nastavení přístupových bodů i klientů, ale také rozsáhlou dokumentaci v obvyklém formátu Adobe pdf.

V podobě systému Proxim Tsunami MP11a získá uživatel za cenu propracovanějších Wi-Fi řešení systém s mnohem větším potenciálem, ať už pro efektivnější hospodaření s přenosovým spektrem, širší možnosti zabezpečení, řízení kvality služeb i spolehlivosti systému. Proxim uvedením řady produktů Tsunami prokázal, že profesionální hardware pro vybudování a správu spolehlivých bezdrátových spojů nemusí být finančně náročné.