Optické sítě lze realizovat několika způsoby dle různých metod realizace. Jednou z hlavních je metoda realizace optické sítě FTTx. Tato označení zahrnuje hned několik typů optických sítí:


Z důvodů neustále zvyšující se poptávky po vysokorychlostním připojení koncových uživatelů ( internet, video, VoIP ) se v budoucnu předpokládá masivní nárust realizací optických sítí typu FTTH i v ČR. Nejvíce připojení FTTx v celosvětovém měřítku je realizováno v Japonsku a Jižní Koreji.

Optické sítě lze realizovat několika způsoby dle různých metod realizace. Jednou z hlavních je metoda realizace optické sítě FTTx. Tato označení zahrnuje hned několik typů optických sítí: FTTH (Fiber To The Home) - optické vlákno je přivedeno přímo k účastníkovi.V současné době je toto řešení málo rozšířené v ČR, protože je stále finančně náročné. Ve větším měřítku se nyní tento typ instalace realizuje na Slovensku. FTTB (Fiber To The Building) - optické vlákno je přivedeno k budově. Zakončení optického kabelu je obvykle v suterénu budovy nebo blízko ní a odtud je pro přenos dat využito kroucených párů nebo koaxiálního kabelu. Toto řešení je vhodné pro velké budovy s velkým potenciálem koncových uživatelů. FTTC (Fiber To The Curb) optické vlákno je přivedeno a zakončeno velmi blízko k jednotlivým domácnostem nebo kancelářím, kam mají jednotlivé přípojky ústit. Optické vlákno je zakončeno v rozvaděčích odkud již zbývá k překlenutí malá vzdálenost k účastníkovi. Tato vzdálenost je realizována rozvody koaxiálních kabelů nebo pomocí měděných vodičů. Typ FTTC a FTTB se prakticky od sebe liší jen provedením rozvodných skříní pro umístění koncového zařízení účastnického systému. Pro FTTC jsou navrhována rozvodné skříně pro venkovní prostředí, což mimo jiné znamená i zvýšené požadavky na klimatickou odolnost ( IP krytí ). Vhodné jsou například datové rozvaděče Atrack LC-07. FTTN (Fiber To The Node) - optika je přivedena od poskytovatele služeb k určitému místu sítě, například k sídlišti či větší zástavbě, kde se pak signál rozvádí metalickým vedením k účastníkům. Tento typ připojení se nejvíce používá při realizaci širokopásmových sítí. Z důvodů neustále zvyšující se poptávky po vysokorychlostním připojení koncových uživatelů ( internet, video, VoIP ) se v budoucnu předpokládá masivní nárust realizací optických sítí typu FTTH i v ČR. Nejvíce připojení FTTx v celosvětovém měřítku je realizováno v Japonsku a Jižní Koreji.










Chcete vědět co v optických sítích znamenají zkratky FTTx? Přečtěte si náš článek.