Jak si stojí WiMAX a kam se bude vyvíjet?

24.3.2008
© ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA, rita@ieee.org
Na tuto otázku odpovídá hned několik nedávno zveřejněných analytických zpráv pokrývajících bezdrátový trh v roce 2007, porovnávajících meziroční vývoj a předpovídající budoucnost (mobilního) WiMAX na dalších pět let dopředu.
Objem trhu
Předchozí předpovědi společnosti Maravedis se vyplnily:
trh s pevným a mobilním širokopásmovým bezdrátovým přístupem (BWA, Broadband Wireless Access) skutečně za poslední dva roky narostl víc jak dvojnásobně. V konkrétních číslech to znamená nárůst z 562 miliónů USD v roce 2005 na 1,2 miliardy USD v roce 2007 (644 miliónů připadá na koncová zařízení a 547 miliónů na základnové stanice). Ovšem jen 14 % tohoto trhu tvoří zařízení certifikovaná (podle IEEE 802.16-2004), protože certifikace podle 802.16e začala teprve na přelomu roku.
Podle Juniper Research dosáhne trh s mobilními službami WiMAX v roce 2013 objemu 23 miliard dolarů. Mobilní služby by se podle analytiků měly ujmout zejména u mladší generace, a to v USA, Japonsku a Jižní Koreji.

Uživatelé
Na konci loňského roku využívalo BWA podle Maravedis na 350 miliónů uživatelů (pro srovnání: vytáčené spojení stále využívá kolem 200 miliónů uživatelů). Mobilních uživatelů bylo na světě koncem roku 2007 celé tři miliardy; jejich počet se má podle předpokladů zvýšit o další miliardu do konce roku 2011.
Přesnější data ohledně trhu WiMAX jsou k dispozici k září 2007, kdy se počet uživatelů WiMAX vyšplhal 635 tisíc, z toho dvě třetiny tvoří domácí uživatelé a jednu třetinu podnikoví uživatelé. Největšími regiony podle nasazení WiMAX jsou Asie a Evropa, každý má 22% podíl na celosvětovém trhu.

Výrobci čipů
Rozvoj trhu s čipovými sadami pro WiMAX se bude odvíjet od integrace mobilního WiMAX do laptopů. V loňském roce patřily podle analytiků In-Stat mezi největší hráče na trhu s WiMAX čipy pro zákaznické terminály společnosti Sequans, Intel, Beceem, RuncomGCT Semiconductor. V roce 2012 by se objem trhu s čipovými sadami pro WiMAX měl vyšplhat na půl miliardu dolarů, přičemž v loňském roce to bylo pouze 27 miliónů USD.
V letošním roce se na trhu mají objevit čipy pro mobilní WiMAX od specializovaných výrobců jako Altair, Amicus, ApaceWave, Comsys, NextWave, Redpine SignalsXROnet. Mezi předními dodavateli RFIC (Radio Frequency Integrated Circuit) patří Maxim, PMC-Sierra, NXPAnalog Device, z povzdálí následované společnostmi Sierra Monolithics, AtmelAsicAhead. Dodavateli polovodičů pro základnové stanice jsou picoChip, TI, Freescale, Sequans a Runcom.

Dodavatelé zařízení
Největšími dodavateli BWA zařízení jsou podle Maravedis společnosti MotorolaAlvarion. Předpokládá se, že WiMAX čipové sady se začnou integrovat do laptopů v druhé polovině letošního roku, do mobilních zařízení v roce následujícím a do spotřební elektroniky v roce 2010. Vzhledem k existenci více typů rychlých mobilních technologií budou také mnohá zařízení muset podporovat hned několik režimů komunikace.
Intel v letošním roce chystá svoji novou verzi platformy mobilního procesoru Montevina, v níž se bude kombinovat mobilní WiMAX s Wi-Fi Echo Peak modulem, a právě ta by měla nastartovat implementaci WiMAX do mobilních počítačů.
Podle zprávy ABI Research je na čele žebříčku výrobců zařízení pro mobilní WiMAX společnost Samsung, následovaný konkurenty jako MotorolaCisco Systems.

Provozovatelé
Provozovatelé WiMAX potvrzují, že s rozsáhlými plány čekají až na certifikovaná zařízení pro mobilní WiMAX podle 802.16e-2005, která se dostanou na trh teprve v letošním roce. Maravedis oslovil na 250 provozovatelů WiMAX, a ze získaných statistických údajů vyplývá, že na konci loňského roku bylo ve světě 1,65 miliónu uživatelů BWA včetně WiMAX. Dvě třetiny provozovatelů používá pásmo 3,3-3,8 GHz.
V průměru se kapacita směrem k uživatelům v domácnostech pohybuje na 1,3 Mbit/s, ve směru od uživatelů pak na 700 kbit/s. U podnikového sektoru jsou rychlosti vyšší: 2/1,8 Mbit/s.

Certifikace a spektrum
WiMAX Forum se také rozrůstá – na konci roku 2007 čítalo 500 členů. Mezi nimi převládají provozovatelé. Na trhu je k dnešnímu dni dostupná stovka certifikovaných zařízení WiMAX, ale Foru se nepodařilo dostát plánům certifikovat vloni zařízení také podle 802.16e. První verze testů zahájila teprve v prosinci.
Do dvou let by měly být také k dispozici systémy podle dosud neschválené normy 802.16m (IMT Advanced), někdy označované jako WiMAX 2.0, která má nabídnout kapacitu od 100 Mbit/s pro mobilní uživatele po 1 Gbit/s pro stacionární uživatele.
Vedle spektra 2-3 GHz se pro rychlý mobilní WiMAX budoucnosti rýsuje zajímavá možnost nižších kmitočtů než 1 GHz, nejčastěji se hovoří o pásmu 700 MHz, pro něž v mnoha zemích již probíhají aukce o licence na přidělení tohoto spektra.

Patenty
Výroční zpráva společnosti Maravedis se zabývá patenty jen okrajově; plně se jim věnuje podrobná zpráva „WiMAX IP & Patent Report 2008“ jiné společnosti WTRS (West Technology Research Solutions). Podle ní se očekává čtvrtinový nárůst v počtu patentů WiMAX oproti loňskému roku v souvislosti s rychle rostoucím trhem. Zatím se k technologii WiMAX váže 628 patentů a mezi hlavními výrobci, kteří vykazují největší patentovou aktivitou, najdeme nejen Intel, ale také Samsung.
Nové patenty lze očekávat v oblastech nejžhavějšího výzkumu:
  • vývoj systémů IEEE 802.16e;
  • vzájemná spolupráce mezi WiMAX a Wi-Fi sítěmi a hladké předávání uživatelů;
  • technologie WiBRO.

Právě v oblasti patentů má WiMAX nespornou výhodu oproti svým mobilním konkurentům jako LTE (Long Term Evolution) nebo UMB (Ultra Mobile Broadband), kde působí řada společností s patentovanými technologiemi a poplatky za použití patentů na použité technologie vyšší. WiMAX je v tomto ohledu „demokratičtější“ technologií. -rp-