Jak žádat o WiMAX licenci v pásmu 3,5 GHz

20.3.2008
Nabízíme stručný návod, jak postupovat při podávání žádosti o udělení individuálního oprávnění k využívání rádiových kmitočtů v pásmu 3,5 GHz pro WiMAX zařízení. Tento jednoduchý návod popisuje jednotlivé kroky, které musí každý zájemce o používání WiMAX technologie splnit.
Pásmo 3,5 GHz je v České republice určeno pro provoz WiMAX technologie. Toto pásmo není ošetřeno tzv. „všeobecným oprávněním”, které vydává regulační orgán - ČTU. Jde tedy o druhou variantu využívání kmitočtového pásma, a to formou individuálního oprávnění – licencované pásmo.
V praxi to znamená, že pokud chce někdo provozovat zařízení v tomto pásmu, musí si podat žádost na ČTU a následně platit poplatky za jeho využití. Tyto poplatky za jednu licenci jsou cca 25-30tisíc Kč/rok.

Obr.1 WiMAX zařízení řady BreezeMAX 3500

Jelikož je společnost Intelek majoritním dodavatelem WiMAX technologie do ČR, tak se často setkává se zákazníky, kteří potřebují pomoc při vyřizování povolení na ČTU. Tento návod slouží k základnímu přehledu kroků, které jsou nutné pro získání individuálního oprávnění pro provoz WiMAX technologie v ČR. Žádost musí podat provozovatel, který je za následný provoz WiMAX zařízení zodpovědný.

Pásmo 3,5 GHz je rozděleno na 20 kanálů s frekvenčním duplexem (FDD) a šířkou kanálu 3,5 MHz. Toto pásmo je určeno pro PtMP technologie.
Kanály jsou rozděleny podle dostupnosti:
- pro lokální operátory - zde si může libovolný provozovatel zažádat (kanály 1 až 14)
- pro celoplošné operátory - již zabrány (kanály 15 až 20)

Žádost se vždy podává na jednu základnovou stanici a danou lokalitu umístění/provozování základnové stanice - BST. Počet klientských stanic je libovolný a není součástí žádosti o udělení oprávnění k využívání rádiového kmitočtu.

Jakmile se rozhodnete k nasazení WiMAX technologii ve Vaší síti, jsou nutné následující kroky:

Krok první - zjištění dostupnosti volných kanálů v lokalitě předpokládaného provozu WiMAX zařízení
To se nejlépe předběžně zjistí na stránkách ČTU. Na této stránce můžete zadat GPS souřadnice předpokládaného umístění základnové stanice a zjistit již využívané kanály v dané lokalitě.
Pokud chcete mít jistotu, je nutné kontaktovat přímo ČTU, kde Vám jako jediní mohou sdělit, zda je ve Vaší lokalitě volný kanál.
Jestliže je volný kanál, máte vyhráno a můžete přejít ke kroku druhému...

Krok druhý - příprava podkladů pro žádost na ČTU
Před vlastním vyplněním formulářů k žádosti je nutné zajistit mapu předpokládaného pokrytí území signálem z Vaší základnové stanice. Tzv. mapa pokrytí je nutnou přílohou k žádosti o přidělení individuálního oprávnění. Zároveň Vám může sloužit jako dobrý podklad pro plánování Vaší sítě - máte mapu předpokládaného pokrytí.

Mapa pokrytí může být formou zakreslení kružnice/kruhové výseče do běžné turistické mapy, o poloměru do 15 až 20km. Tato varianta je rychlá a levná, ale není nijak podložena skutečnými výpočty a skutečnými parametry nastavení sítě (jako jsou vyzařovací úhly antén, elevace antén a vysílací výkon zařízení). Tyto mapy jsou opravdu jen odhadem, bez reálných podkladů. To často vede k zamítnutí žádosti nebo jejímu vrácení k přepracování a pro provozovatele nemá velkou vypovídající hodnotu o skutečném pokrytí území signálem.

Druhá varianta je vytvoření profesionální mapy pokrytí v návrhovém softwaru, který využívá i ČTU - Radiolab. Jde již o profesionální službu, kterou Vám Intelek nabízí ve spolupráci s našim partnerem společností
Disk obchod & technika, spol. s r.o
. Při tomto způsobu vytvoření mapy pokrytí stačí do Inteleku zaslat základní informace o lokalitě umístění základnové stanice a požadované oblasti pokrytí:
  • GPS souřadnice umístění základnové stanice - BST (WSG 84 nebo jiný souřadnicový systém)
  • Typ a počet antén na BST (většinou doporučujeme 2x120° antény pro celoplošné pokrytí)
  • Výšku antén BST nad terénem (alespoň předpokládanou)
  • Předpokládanou výšku antén klientských jednotek nad zemí
  • Charakteristiku antén na BST - zisk, vyzařovací diagram (pokud nebude použita anténa dodávaná Intelekem, kde tyto informace dodá Intelek)
  • Pokud možno přesné specifikování zájmové oblasti pokrytí (kde budou situováni klienti vůči BST, kterým směrem budou směrovány antény, ...)

Tyto mapy pokrytí mají vysokou vypovídající hodnotu - součástí je i mapa viditelnosti. Jsou mnohem více odpovídající a díky zkušenostem našeho partnera s návrhem těchto sítí bývají žádosti s těmito mapami i velmi úspěšné na ČTU. Díky těmto mapám získáte nejen reálný odhad pokrytí, ale i doporučené elevace antén, jejich nejvhodnější azimut a samozřejmě i vysílací výkon na vysílači. To vše Vám slouží jako údaje do žádosti na ČTU. Pokud máte zájem o vytvoření map pokrytí, kontaktujte prosím naše obchodní oddělení.

Krok třetí - podání žádosti na ČTU
Veškeré zákonné povinnosti jsou aktuálně vystaveny na stránkách ČTU. Žádost je podávána na formulářích k tomu určených - typ A, E, O - link zde.
V žádosti typu E se udávají informace o zařízení. Nejrozšířenější WiMAX řešení na českém trhu je řešení od společnosti Alvarion - BreezeMAX 3500. Proto jsou níže přiloženy informace, které se doplní do formuláře typu E k zařízení BreezeMAX 3500.

a) P-MP
b-f) Informace o přístupovém bodu
g) Vymezení provozní oblasti - přiložit rastrovou mapu:
- je nutno použít mapu s definovaným měřítkem - ideální je 1:50 000
- do mapy je nutné vyznačit oblast ve které budou rozmístněny klientské stanice
- do mapy se zakresluje plocha jako mnohoúhelník nebo jako kruhová výseč
- dnes jsou ČTU většinou vyžadovány profesionální mapy pokrytí viz výše - krok druhý
- u sektorové antény potřebují vědět: 1). osu hlavního laloku; 2.) elevaci antény
- u všesměrové antény potřebují vědět dosah
h-i) Označení antény dle katalogového listu výrobce, útlum vlnovodu (vf kabelu), polarizace
- jako přílohu žádosti doporučujeme přiložit datasheet antény
- uvádějte typ antény co je uveden na datasheetu - např. OMNI - Directional 10 dBi, výrobce Alvarion
j) Pokud žádáte konkrétní kmitočet - vyplňte, jinak prokonzultujte s ČTÚ
k) Vysílaný výkon: 28 dBm (na konektoru jednotky) - to je maximum technologie
- žádosti jsou většinou udělovány do 20 dBm na výstupu ze zařízení (tj. cca 30 dBm EIRP)
- regulace řízená (ATPC): Ano
l) Radioreléové zařízení digitální point to multipoint Alvarion BreezeMAX 3500 System 3,5 GHz
- typ vys. rádiového zařízení - FB
- značka shody: 1.) CTU: 769 (2495 pro 4CH IDU); 2.) CE: 0682 !
m) Šířka zabraného pásma: 7MHz/3,5MHz/1,75MHz (dle požadované šířky kanálu)
n) Druh vysílání: 7M0D1W/3M50D1W/1M75D1W (dle požadované šířky kanálu)
o) Účel použití: H
p) Přílohy
- vymezení pracovní oblasti (viz. bod g)
- datasheet antény

Krok čtvrtý - vyplněné formuláře A, E, O s dalšími zákonnými podklady předáte na podatelnu ČTU

Věříme, že Vám tento krátký návod pomůže při podávání žádostí na ČTU a urychlí nasazení WiMAX technologie ve Vaší síti. Pokud by jste měli jakékoliv další dotazy neváhejte využít naší asistence a kontaktujte produkt manažera pro WLAN - Ing. Jana Vaculína.

Zdroje informací k této problematice:
ČTU - www.ctu.cz
WiMAX forum - www.wimaxforum.org
WiMAX v ČR - www.wimax.cz nebo zde
Alvarion - www.alvarion.com