Roadmapa na WiFi technologii Extricom pro rok 2011

26.7.2011
Extricom se svojí WiFi technologií 4. generace patří mezi špičku na poli podnikových bezdrátových řešení, ale i tak neustále pokračuje ve zdokonalování své technologie. Rozšiřování funkcí a doplňování HW novinek do svého portfolia je postupný a neustálý proces. V následujícím článku nahlédneme pod pokličku Extricomu, kde uvidíme, co takový proces ovlivňuje, a hlavně, co nás/vás v nejbližší době čeká...
Společnost INTELEK spol. s r.o. je průkopníkem WiFi 4. generace, která díky svým unikátním vlastnostem postupně nahrazuje starší WiFi řešení tzv. 3. generace. Pokud jste neměli možnost bližšího seznámení se 4. generací WiFi sítí, je možné získat základní přehled v tomto článku - Revoluce v bezdrátech! WiFi 4. generace. Pro ty z vás, kteří již o této technologii slyšeli a uvažujete o jejím nasazení do své sítě, nebo by jste ji rádi začlenili do nabídky vašich služeb či řešení, je následují článek, jak pevně věřím, tím správným zdrojem informací o tom, co se chystá dalšího, a kam směřuje vývoj této unikátní technologie.

Dnes je již nutností každého většího výrobce, který to myslí se svými produkty vážně, aby pravidelně uvolňoval a aktualizoval svoji "Roadmapu". Jde vlastně jen o sdílení plánů na rozvoj dnešních produktů a to jak po HW, tak i po SW stránce. Tyto informace ukazují další směřování produktů, které třeba již používáte ve svoji síti nebo plánujete jejich nasazení. Dále to potvrzuje i neustálé rozvíjení produktů, které je nezbytné pro udržení kroku se stále novými požadavky a trendy u daných technologií.

Extricom patří mezi profesionální výrobce, kteří se snaží reagovat na novinky na poli WiFi i dalších síťových technologií, a proto neustále pracuje na zdokonalování stávajících produktů včetně rozšiřování HW portfolia. Tento proces je poměrně komplikovaný, ale pro názornost může sloužit digram, který ukazuje, co vše ovlivňuje vývoj Extricom produktů.

Obr. 1. Vlivy pro definování dalšího rozvoje produktu

Je vidět, že jde o složitý proces a ne každý podnět může být ihned zapracován do nových FW. Extricom stále patří mezi výrobce, kteří jsou přístupní požadavkům svých zákazníků a stále se snaží pružně reagovat na požadavky svých zákazníků a partnerů. Proto je důležitá vzájemná komunikace a zpětná vazba od koncových uživatelů a jejich zkušenosti při nasazování a provozu Extricom technologie. I vaše podněty pomáhají rozvíjet tuto technologii stále dále a zvyšují její výkonnost a především spokojenost všech uživatelů.

Nyní se můžeme podívat, co Extricom zařadil jako svoje priority pro rok 2011, a kde můžeme očekávat hlavní novinky nebo změny. Celkový názorný přehled můžeme vidět na následujícím obrázku, kde jsou vyjmenovány hlavní novinky. Tyto nové funkce jsou ještě pro názornost rozčleněny podle toho, co budou rozšiřovat nebo vylepšovat. I zde není zobrazeno 100% všech změn, které Extricom do svých produktů implementuje, ale pouze ty, které přináší novou funkci nebo nový HW a jejich přínos výrazně rozšiřuje funkcionalitu řešení.


Obr. 2. Extricom Roadmap pro 2011

Jelikož je již polovina roku 2011 za námi, tak novinky plánované na počátek roku - tedy Q1, jsou již dnes plně integrovány do stávajících produktů Extricom. Jde především o novou HW řadu - Multi Series 500, která přináší 4 nebo 8 portové centrální wireless switche s plnou podporou 802.11n. Jako velmi důležitý přínos pro uživatele můžeme hodnotit implementaci podpory funkce TrueReuseTM i pro 802.11n sítě, tedy v našem případě WiFi blankety. Díky funkci TrueReuseTM lze na jednom blanketu dosáhnout až trojnásobné datové propustnosti, což u 11n sítí značí již velmi vysoké kapacity - několik stovek Mbps. Tuto funkci je možné doimplementovat do již stávajících 11n řešení formou volitelného upgradu - více zde.

Mezi dalšími novinkami můžeme vidět podporu IPv6. Dále pak "Tx Power Control", což je typickým příkladem funkce, která je přidána na požadavek od zákazníků. Jde o možnost konfigurovat vysílací výkon na Extricom AP. Ti, kdo vědí, jak Extricom a jeho blanket sítě fungují, tuší, že možnost snižovat vysílací výkon na AP není u blanket sítí vůbec potřebný (až na výjimky, kde je nutné potlačit vysílání do míst, kde vyloženě nechceme pokrytí signálem). Extricom a jeho blanket sítě potřebují RF překrývaní mezi jednotlivými AP, dokonce čím více se jednotlivá AP překrývají, tím lépe síť funguje. Ale hodně zákazníků vyžaduje možnost konfigurovat Tx výkon na AP, jelikož jsou na to zvyklí z běžných (buňkových) WiFi sítí, kde zase naopak je nutné RF překrývání mezi AP potlačovat. I toto může být pro Extricom impulzem pro přidání nějaké nové funkce.

Z dalších chystaných novinek bych zmínil nová AP označené jako EXRP-33n, která byla avizována již dříve a budou přinášet nejvýkonnější 11n AP s rychlostí 450Mbps. Neméně důležitým rozšířením bude implementace "Radius Accounting", která doplní Extricom o integrované funkce správy uživatelů na bezdrátové síti a již nebude nutné využívat externí Radius servery od výrobců tzv. třetích stran. Nyní je samozřejmě Radius protokol v Extricomu plně integrován, ale pouze jako Radius klient, který zprostředkovává autorizaci bezdrátových klientů vůči nějakému Radius serveru v LAN síti. Toto je využíváno spíše ve větších sítích, kde již je nasazen centrální Radius server sloužící nejen pro autorizaci klientů na bezdrátové síti.

Jako poslední avízované novinky můžeme zmínit funkci automatické volby rádiového kanálu - DFS (Dynamic Frequency Selection), která opět zjednoduší instalaci technologie a umožní provoz i v pásmu 5,4GHz (určené pro venkovní sítě) a technologické rozšíření formou "Tx Beam Forming", které patří mezi špičkové rádiové funkce pro zlepšení dosahu signálu. Mimo jiné podobnou funkci využívají nejmodernější technologie jako jsou WiMAX nebo LTE.

Z výše uvedeného je vidět, že se máme i u takto "zaběhlé" technologie na co těšit a její rozvoj neustále pokračuje. To je důležité nejen pro nás jako distributora nebo pro naše partnery, jež jsou integrátory Extricom WiFi sítí, ale především pro všechny koncové uživatele. Extricom, jako špičková WiFi technologie, jde stále dopředu a udává směr i mnoha dalším, často větším, WiFi výrobcům.

Pokud by jste potřebovali další nebo detailnější informace, tak se můžete kdykoliv obrátit na náš obchodní nebo servisní tým, kde vám rádi zodpoví vaše dotazy.

Případně se můžete obrátit přímo na Ing. Jana Vaculína. Technologii Extricom v INTELEKu zastřešuje a primárně se zabývá projektovou konzultací pro naše zákazníky. Kontaktní informace jsou zde.