Důležité kontakty
Objednávky
+420 533 338 888
Technická
podpora
Reklamace
+420 533 338 899

Android bez licence GMS? Problém, na který doplatí hlavně zákazník

24.10.2017, Pavlína Králová
Značka iGET získala GMS (Google Mobile Services) licenci, jinak řečeno: oprávnění pro instalaci základních aplikací Googlu a Obchodu Play v operačním systému Android.
Je to výraz důvěry a především splnění přísných kritérií. Co to ale znamená pro vás, zákazníky? Jistotu, že každý náš produkt prošel náročnými testy a že jej můžete používat bez omezení. Bez této licence se vystavuje výrobce zařízení pokutě a uživateli s takovým operačním systémem hrozí, že nebude mít přístup ke službám Googlu.



Od loňského roku má každá společnost, která vyrábí nebo prodává zařízení s Androidem a aplikacemi Googlu, povinnost o licenci požádat. Její získání pak záleží na široké škále stanovených parametrů Googlu, jenž preferuje hlavně osvědčené značky. Jako například iGET, který licenci získal u všech nabízených zařízen. U jeho mobilních telefonů a tabletů má zákazník jistotu, že bude mít přístup k Obchodu Play, Gmailu nebo Google Mapám. Ale nejen to. Licence GMS není pouze o přístupu ke službám Googlu.
Jednou z hlavních podmínek licencování je použití vždy nejnovější dostupné verze operačního systému. Její největší výhoda ale spočítá v tom, že zákazník kupuje prověřené zařízení. Produkt nejprve testuje výrobce (hardware i software), následně přebírá autorizovaná laboratoř, která ověřuje jeho funkčnost a splnění podmínek Googlu. Na závěr vše kontroluje samotný Google, který teprve poté rozhodne, jestli licenci udělí.


Někteří čínští výrobci a neznámí dovozci, kteří o licenci nezažádali (nebo ji nedostali), a přitom aplikace Googlu včetně Obchodu Play v Androidu využívají, jednají nelegálně. Uživateli tak reálně hrozí, že takový operační systém bude moct používat jen ve velmi omezené míře. Google totiž chce v budoucnu všechny nelicencované zařízení od svých služeb "odstřihnout".
A jak zjistit, jestli má zařízení potřebnou licenci? Jednoduše na stránkách Googlu, kde je seznam všech podporovaných produktů. Každý si tak může snadno ověřit, jestli kupuje telefon či tablet s licencovaným Androidem.