podpora
Mobilní WiMAX dorazil do Česka
Základnová stanice je navržena kompletně v outoorovém provedení (full-outdoor) a integruje v sobě samotnou řídící jednotku a rádiovou část, GPS přijímač, ASN gateway a anténu (u vybraných modelů). Díky tomu je výstavba nové sítě flexibilní a jednoduchá. Můžete tak snadno realizovat libovolně složité instalace. Základnovou stanici Extreme dodáváme v několika provedeních – každý uživatel si tak přijde na své.
Zákazník má na výběr řešení v provedení SISO (Single-Input Single-Output), které je schopné obsloužit jeden sektor pomocí 10MHz nebo 20MHz* kanálu (viz Obr. 1), nebo dokonce dva sektory*, kdy každý sektor obsluhuje prostředníctvím kanálu o šířce 10 MHz* (viz Obr. 2).
Obr. 1: SISO provedení pokrývající jeden sektor
¨
Obr. 2: SISO provedení pokrývající dva sektory*
Zajímavá je také druhá verze základnové stanice Extreme - MIMO (Multiple-Input Multiple-Output), která využívá vícecestného šíření signálu pomocí dvou rádiových jednotek a antény dvojí polarizace (tzv. dual-slant), nebo dvou externích antén.
Existují dva režimy MIMO, které Alvarion nazývá MIMO Matrix A a MIMO Matrix B. V prvním režimu, MIMO A, jsou data (symboly) od základové stanice ke klientu vysílána oběma rádii současně, přičemž se využívá rovněž odrazů od překážek. To dělá Extreme 5000 odolným vůči zarušení pásma a staví jej do pozice hráče o nejspolehlivější NLOS spoje (spoje na nepřímou viditelnost) v bezlicenčním pásmu na trhu. Dalším velkým přínosem je využití škálovatelné modulace OFDMA (Scalable OFDMA), která zajišťuje alokaci konkrétních zdrojů konkrétním uživatelům.
Naopak v režimu MIMO B* jsou jednotlivé symboly přenášeny rádii střídavě – první rádio vyšle první symbol, druhé rádio druhý, první rádio třetí symbol atd. To má za následek až dvojnásobné zvýšení propustnosti sítě - v této konfiguraci a při použití kanálu 20 MHz (2x10 MHz) je základnová stanice schopná komunikovat rychlostí až 65 Mb/s na jeden sektor.
Obr. 3: MIMO provedení pokrývající jeden sektor dvěmi rádii
Stanice dodáváme v konfiguraci s integrovanou anténou, nebo s konektorem na externí anténu (antény). Plynulé předávání klientů mezi jednotlivými základnovými stanicemi a jejich synchronizace jsou řízeny pomocí integrovaných GPS modulů.
Ke stanici lze v základní konfiguraci připojit max. 20 klientských stanic. Tento počet lze pomocí softwarového upgradu rozšířit až na 250. Jednotka se napájí pomocí indoorového PoE power injektoru, který zároveň přenáši data do zařízení.
Při výběru klientské stanice má zákazník k dispozici tři konfigurace. Prvními dvěma možnostmi jsou klienti omezení na 2 Mb/s a 6 Mb/s. Obě stanice lze "odemknout" na neomezenou přenosovou rychlost pomocí softwarového upgradu. Toto řešení je vhodné zejména pro snížení počáteční investice při výstavbě sítě. Třetí je pak verze neomezená, která je schopná přenášet data rychlostí až 27 Mb/s. Všechny tři jednotky jsou opět napájeny prostřednictvím PoE injektoru. V dohledné době chystá Alvarion uvedení opravdu mobilních klientských zařízení, jak do USB, tak do ExpressCard slotu – konečně tak bude mobilita využita v tom pravém slova smyslu.
Jak již bylo zmíněno, Extreme 5000 staví na modulaci SOFDMA (Scalable Orthogonal Frequency Division Multiple Access). Její hlavní výhodou je dvourozměrné plánování (v časové i frekvenční oblasti). Zlepšuje se SNR a zvyšuje stupeň použité modulace. A důsledek? Zvýšení propustnosti a robustnosti celé sítě. SOFDMA umožňuje připojení klientů i v relativně špatných podmínkách – zvyšuje jejich maximální vysílací výkon o 3 až 12 dBm. V neposlední řadě je lépe využito vlastní přenosové pásmo – více klientů jej může využívat ve stejném časovém rámci.
Obr. 4: Porovnání OFDM a SOFDMA modulací
Extreme "zdědil" od licenčního mobilního WiMAXu kompletní QoS architekturu a umožňuje současný bezproblémový přenos real-time (video, hlas) a non real-time aplikací, včetně detailního diferencování služeb a jejich prioritizace. Systém také podporuje funkce DFS (Dynamic Frequency Selection) a DCS (Dynamic Channel Selection). Tyto funkce budou ale dostupné až v nové verzi firmwaru.
A jak je to s bezpečností? Extreme 5000 využívá blokové šifry AES převzaté z mobilního licenčního WiMAXu 16e. Autentizace klientských stanic pak probíhá centralizovaně přes integrovaný RADIUS server a kontrolu přístupu jejich MAC adres.