Nenápadná kovová krabička není běžný síťový prvek, umožní vám totiž sdílet téměř jakýkoliv USB disk do vaší domácí, případně firemní sítě. Podařilo se mu to na jedničku.
Signamax s nezvykle šifrovaným názvem 065-1520 na první pohled nevypadá jako zázračné zařízení. Svými malými rozměry a bytelným kovovým tělem mezi konkurencí vyniká, i když působí poněkud usazeně. Nezapře tak zaměření svého výrobce, který se orientuje na profesionální zařízení.
Další síťová jednotka
Po připojení do sítě, v tomto případě tedy nejčastěji do routeru, se Signamax tváří jako další síťová jednotka, jejíž funkčnost lze dále rozšiřovat pomocí standardního webového rozhraní. Zde je k dispozici, kromě klasického „síťového nastavování“, především konfigurace sdílení jednotlivých USB portů mezi uživatele dané sítě.
Pro každý USB port je možné zvlášť nastavit, kterým uživatelům a s jakými oprávněními bude dostupný. Filtraci uživatelů navíc není nutno provádět pouze fixací na IP nebo MAC adresu daného počítače, ale rovněž na doménový nebo lokální účet Windows, což jistě ocení například správci sítí v menších podnicích či organizacích, kde by při přítomnosti notebooků mohla být fixace na konkrétní hardware problém.
K Signamaxu můžete připojit prakticky veškerá datová USB zařízení, od externích disků až po klasické USB flash disky. Omezit vás můžou podporované souborové systémy, protože pro nejčastěji používané NTFS je podporováno pouze čtení a další možnost, FAT32, pro změnu neumí pracovat se soubory většími než 4 GB. Neuškodilo by tedy rozšířit podporu NTFS i na zápis nebo přidat možnost přeformátovat disky na linuxový formát EXT3. Mimo sdílení dat tato „krabička“ podporuje i tiskový server, do jednoho USB portu tak stačí připojit tiskárnu, pomocí administračního rozhraní jí nastavit požadované parametry, a nechat uživatele v síti využívat ji.
Rychlost závislá na síti a systému
Co do rychlosti je na tom Signamax více méně podobně, jako ostatní sítí připojené disky. Jako základní možnost sdílení dat podporuje protokol FTP, což nevidím zrovna jako moudré řešení, jelikož rychlost přenosu dat v tomto případě nepřesahuje 5 MB/s, což je v lokální sítí podprůměrná hodnota. Pokud však podporu FTP vypnete a necháte, aby se USB zařízení chovala v síti pouze jako další síťová jednotka přístupná klasicky přes nativní sdílení systému Windows, zjistíte, že rychlost odpovídá nejen rychlosti sítě, ale i samotným parametrům přenosové rychlosti USB.
porty: 4× USB 2.0, 1× RJ-45
ovládání a indikace: tlačítko pro reset, světelná signalizace
funkce: tiskový server, sdílení USB zařízení
podporované souborové systémy:
FAT16, FAT32, NTFS (pouze čtení)
síťové protokoly: FTP, SMB
rozměry (š × v × h): 155 × 25 × 85 mm
Verdikt: Velmi mocné zařízení, které by nemělo zklamat i zákazníky s vyššími nároky na provoz.
Test si můžete
přečíst také v pdf (180 KB).
Autor:
Jan Sedlák, časopis Connect!, květen 2008